Kalendarz

14 lutego 2020

Nazywam się Miliard/One Billion Rising ósmy rok z rzędu odbywa się w Polsce i na całym świecie. Kobiety tańczą na ulicach, by zwrócić uwagę na problem przemocy seksualnej. W 2020 kobiety zrzeszone w Antyprzemocowej Sieci Kobiet wraz z posłankami i senatorami zatańczyły w Senacie dzięki uprzejmości i wsparciu Wicemarszałek Senatu Gabrieli Morawskiej-Staneckiej. Zatańczyły kolejny raz na rzecz zmiany definicji gwałtu w polskim prawie. Posłanki Anita Kucharska-Dziedzic, Katarzyna Uerbehan i Monika Falej zobowiązały się do przedłożenia projektu ustawy zmieniającej kodeks karny.

24 lutego 2020

podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet kierująca grupą roboczą zajmującą się kwestiami przemocy wobec kobiet Anita Kucharska-Dziedzic potwierdza rozpoczęcie prac na zmianami. Założenia do ustawy przygotowuje Joanna Piotrowska koordynatorka Nazywam się Miliard/One Billion Rising w Polsce, prezeska Fundacji Feminoteka a nad stroną prawną czuwać będzie mecenas Danuta Wawrowska, radna sejmiku pomorskiego i prezeska Stowarzyszenia Kobiecy Słupsk.  

26 listopada 2020

pierwszego dnia ogólnoświatowej akcji 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet posłanki Lewicy informują, że rozpoczęły się konsultacje nad projektem ustawy zmieniającej definicję gwałtu. Klub Parlamentarny Lewicy zdecydował, że złoży gotowy projekt ustawy jako klubowy. Do zespołu pracującego nad ustawą dołączyły Paulina Piechna-Więckiewicz – dyrektorka klubu parlamentarnego Lewicy, posłanka Anna-Maria Żukowska z Nowej Lewicy i Marcelina Zawisza z Lewicy Razem odpowiadające za prowadzenie szerokich konsultacji eksperckich i formalnych nad poparcie zmian. 

Styczeń 2020

w mediach pojawiają się pierwsze informacje o postępach w pracach nad zmianami. Antyprzemocowa Sieć Kobiet złożona z ponad 100 kobiet reprezentujących organizacje i środowiska kobiece organizuje zdalną (ze względu na pandemię) odsłonę akcji Nazywam się Miliard/One Billion Rising w Polsce. Trzeci już raz wskazując na konieczność zmiany definicji gwałtu: Tylko TAK oznacza zgodę.

https://kobieta.gazeta.pl/kobieta/7,107881,26730112,nowa-definicja-gwaltu-kompletnie-zmienia-sposob-w-jaki-patrzymy.html?fbclid=IwAR2hds9njnEbn6CUltu9PeA_pRfmWsInbk3jVBw3kzWbWNTvmLq3V7z7QAU

10 lutego 2021

Pierwsza z publicznych debat poświęcona zmianom ustawowym organizawała przez Strajkowy Uniwersytet Ludowy https://www.facebook.com/102066418497311/posts/118438770193409/

14 lutego 2021

W ramach wydarzeń związanych z 9 odsłoną Nazywam się Miliard/One Billion Rising w Polsce odbywa się kolejna debata poświęcona ustawie zmieniającej definicję gwałtu i jej wymiarowi społecznemu. Transmisję organizuje Fundacja Feminoteka. https://fb.watch/3FoYUqqLr_/

15 lutego 2021

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet kierowanego przez Wandę Nowicką z wysłuchaniem publicznym na temat definicji gwałtu z udziałem autorek ustawy, ekspertek i ekspertów, organizacji pozarządowych i zainteresowanych obywateli. Transmisja dostępna na stronach sejmowych i klubowych. Rozpoczynają się szerokie konsultacje dla wszystkich zainteresowanych osób prawnych i fizycznych w ramach strony internetowej stworzonej na potrzeby konsultacji.

Udostępnij

Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email